Введення об’єкту в експлуатацію

Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» зазначає, що кожен об’єкт повинен бути зданий в експлуатацію.

Це стосується як новозбудов, так і об’єктів, що були реставровані або реконструйовані. Що це означає? Це означає, що без здачі в експлуатацію неможливо буде використовувати об’єкт ефективно, зокрема: укладати договори з обслуговуючими компаніями, організаціями-постачальниками води, електроенергії та опалення, неможливість здійснювати будь-які правочини щодо майна (купівля-продаж, дарування тощо), неможливість зареєструвати право власності та зареєструвати мешканців, якщо мова йде про житлову нерухомість. Самовільне здавання в експлуатацію неприпустиме. Легалізація будь-якого об’єкту будівництва є необхідною за затвердженими процедурами, які потребують багато знань та часу. Ми радо ділимось цими знаннями з вами.

Виконання процедури введення в експлуатацію залежить від звернення власника/замовника до Державної служби архітектури та будівництва (ДСАБ) за відповідними дозвіллями. Крім того, ДСАБ відповідає за контроль за процесом введення в експлуатацію. До завершення процесу введення в експлуатацію, ДСАБ перевіряє відповідність об’єкту вимогам Державних будівельних норм та надає декларацію або сертифікат про введення в експлуатацію.

Порядок введення будівель в експлуатацію визначається в залежності від класу об’єкту. Загалом існує три класи. Давайте розглянемо послідовність дій та документи, які потрібно отримати для введення об’єкту в експлуатацію для кожного з класів.

Якщо будівництво підпадає під критерії першого класу С С 1 (індивідуальні житлові/садові/дачні будинки або об’єкти господарського призначення):

 • Будівельний паспорт або містобудівні умови;
 • Оповіщення про початок будівельний робот;
 • Провести технічну інвентаризацію, на підставі якої отримати виготовлений технічний паспорт об’єкта;
 • Подати декларацію про готовність об’єкта до експлуатації;
 • Провести процедуру державної реєстрації права власності на об’єкт нерухомості;

У разі будівництва будівель із другого класу С2 та третього класу С3 (торгові центри, багатоквартирні будинки, заправки, супермаркети):

 • Містобудівні умови та обмеження повинні бути враховані; Необхідно розробити технічну та проєктну документацію з допомогою спеціалізованих організацій;
 • Провести експертизу проєктної документації;
 • Отримати дозвіл на будівництво; 
 • Виконати технічну інвентаризацію, на підставі якої виготовити технічний паспорт об’єкта;
 • Подати заяви на введення в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта та отримати відповідний сертифікат від Державної архітектурно-будівельної інспекції;
 • Отримати поштову адресу; Зареєструвати право власності на об’єкт нерухомості відповідно до законодавства.

На кожному етапі необхідно дотримуватися правильного заповнення документів, що подаються. Якщо, наприклад, внесені дані не відповідатимуть вимогам чинного законодавства або форми документів будуть заповнені невірно, органи архітектурно-будівельного контролю повернуть їх на доопрацювання, що призведе до додаткових витрат часу на повторну подачу документів.

Недаремно можна стверджувати, що введення будь-якого об’єкту в експлуатацію – це дуже складний та затратний процес, особливо для людей без досвіду у сфері будівництва. Все це підкреслює необхідність компетентної підтримки від фахівців, таких як Волиньпроект. Ми з легкістю пройдемо будь-яку бюрократичну перешкоду та зекономимо ваш час, гроші та нерви. Наші консультанти завжди готові допомогти вам безкоштовно.